Aktualność dodano: 2020.03.16
Komunikat Rektora dotyczący funkcjonowania uczelni od 16 marca.

Szanowni Państwo,

w nawiązaniu do wprowadzonego 13 marca 2020 r. stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce rektor Uniwersytetu Warszawskiego wydał komunikat dotyczący zasad funkcjonowania uczelni od 16 marca 2020 r.

Reguluje on m.in. kwestie pracy administracji, w tym Kwestury UW, obiegu dokumentów oraz funkcjonowania budynków uniwersyteckich.

Prosimy o zapoznanie się z pełną treścią komunikatu >>

Przy okazji przypominamy, że Biuro Prasowe stworzyło na stronie głównej uczelni dwie zakładki poświęcone obecnej sytuacji, które stale aktualizujemy:

Dear Sir or Madam,

In response to the state of epidemic emergency in Poland, declared on 13th March 2020, the Rector of the University of Warsaw made an announcement regarding the regulations on the functioning of UW. The regulations will come into force on 16th March 2020.

The announcement regulates working arrangements of the university administration, circulations of documents and operating of the university building.

The UW administration will work remotely, and access to the university buildings will be limited to the minimum necessary. Details are available on the Polish website of UW, information on the English website will be published today by the end of the day.

To be updated, please check our website regularly. In case of any questions or problems, please contact InfoCovid19@adm.uw.edu.pl.

Bardzo proszę o bieżące śledzenie aktualnych komunikatów znajdujących się na stronach: