Aktualność dodano: 2020.05.22
Zarządzenie rektora UW dotyczące funkcjonowania Uniwersytetu po 25 maja

21 maja rektor UW wydał nowe zarządzenie w sprawie zasad studiowania i pracy na Uniwersytecie Warszawskim. Zgodnie z jego zapisami zajęcia dla studentów, doktorantów i słuchaczy nadal będą prowadzone w formie zdalnej, z wyjątkiem tych, których realizacja wymaga fizycznej obecności na uczelni. Możliwa jest praca zdalna, w systemie dyżurów lub wprowadzenie ruchomego czasu pracy. Dokument zmienia niektóre wcześniejsze uczelniane akty wprowadzone w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
Zarządzenie nr 105 rektora UW z 21 maja 2020 roku w sprawie zagrożenia zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 wprowadza następujące zasady funkcjonowania uczelni:

KSZTAŁCENIE

• przedłużenie zajęć online dla studentów, doktorantów oraz słuchaczy do końca roku akademickiego 2019/2020

– WYJĄTEK: zajęcia, których realizacja wymaga fizycznej obecności w miejscu badań, praktyk etc. (dotyczy to np. zajęć terenowych, praktycznych, laboratoryjnych);

• wprowadzenie harmonogramów zajęć praktycznych na poszczególnych kierunkach studiów;
  • zawieszenie obozów studenckich nieobjętych programem studiów;
  • przeprowadzanie zajęć, zaliczeń, egzaminów (w tym dyplomowych) zgodnie ze znowelizowanym kalendarzem akademickim i w trybie zdalnym;
  • zawieszenie egzaminów i zaliczeń odbywających się w budynkach UW.

PRACA

• możliwość pracy zdalnej

– WYJĄTEK: pracownicy, od których obowiązków zależy zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy członków społeczności akademickiej lub ciągłość funkcjonowania uczelni i ochrona jej majątku;

• możliwość wykonywania obowiązków służbowych w systemie dyżurów lub ruchomego czasu pracy

– Decyzje dotyczące organizacji pracy w jednostkach podejmują ich kierownicy.

Nadal obowiązują:
  • zawieszenie służbowych wyjazdów zagranicznych oraz udziału w konferencjach krajowych pracowników, doktorantów, studentów i słuchaczy studiów podyplomowych Uniwersytetu do 30 czerwca 2020 roku;
  • odwołanie wydarzeń o charakterze otwartym (konferencji, sympozjów, wykładów otwartych, imprez artystycznych i innych) organizowanych na terenie UW do 31 sierpnia 2020 roku;
  • wstrzymanie kwaterowania nowych osób w domach studenckich i innych obiektach UW oraz zakazu odwiedzin w tych obiektach do 30 czerwca 2020 roku;
  • uproszczone procedury obiegu i zatwierdzania dokumentów finansowych, określone w zarządzeniu nr 67 rektora UW z 3 kwietnia 2020 roku.

Szczegółowe zasady znajdują się w zarządzeniu nr 105 rektora UW z 21 maja 2020 roku (pdf)

Znajdują się tu też zapisy dotyczące m.in.: porozumiewania się za pomocą środków komunikacji elektronicznej, funkcjonowania Biblioteki Uniwersyteckiej, zawieszenia działalności obiektów sportowych UW, żłobka, przedszkola przy Domu Pracownika Naukowego i stołówki.

Dokument zawiera dodatkowo instrukcję postępowania w przypadku podejrzenia choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2 u studentów, doktorantów lub pracowników UW.

W związku z łagodzeniem obostrzeń dotyczących prowadzenia kształcenia, badań i podejmowania obowiązków służbowych w miejscu pracy zalecane jest zachowanie wszelkich niezbędnych zasad ostrożności i uwzględnianie sytuacji w poszczególnych jednostkach. Wszyscy członkowie społeczności UW zobowiązani są do przestrzegania zaleceń wydawanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego, a także zaleceń i instrukcji rektora, kanclerza oraz kierowników jednostek organizacyjnych Uniwersytetu.

Ze względu na dynamiczny rozwój sytuacji rekomendujemy śledzenie strony internetowej UW, a w szczególności zakładki zawierającej komunikaty dotyczące funkcjonowania uczelni w nadzwyczajnym okresie. Znajdują się tu m.in. informacje o: